ЦИФРОВАЯ БИБЛИОТЕКА УКРАИНЫ | ELIB.ORG.UA


(мы переехали!) Ukrainian flag (little) ELIBRARY.COM.UA - Украинская библиотека №1

Проспект Чорновола

АвторДАТА ПУБЛИКАЦИИ: 22 марта 2018
АвторОПУБЛИКОВАЛ: Администратор
АвторРУБРИКА:

Початок Городоцької із Замарстинівською з’єднує проспект Чорновола, названий так 1999 року на честь видатного українського політичного діяча XX століття Вячеслава Чорновола (1938-1999). Від 20-х років XIX століття це була вулиця Полтв’яна, у 1956-1999-х — проспект 700-річчя Львова.

Семиповерховий житловий будинок N1 збудували 1957 року. Від часів СРСР тут працює магазин "Оптика" і Львівська міська косметична лікарня. Зараз у цьому будинку також є аптека і відділення банку "Ва-Банк". Адресу N2 від часу спорудження на місці колишнього пустиря у липні 1965-го мав кінотеатр "Мир", у часи незалежності перейменований на "Клекіт", від 2001-го в цій будівлі облаштували нічний клуб "Міленіум".

Під N3/7 — готель і ресторан "Львів", збудований 1965-го у стилі конструктивізму на місці площі, де торгували збіжжям. За радянських часів у готелі, крім ресторану, була також перукарня. Навпроти готелю у 1970-х спорудили перший у місті водограй зі світломузикою, зараз тут літнє кафе. Адресу N4 за польських часів мав будинок, в якому містився магазин посуду Фельдблятта, 1967 року на цьому місці спорудили будівлю в стилі конструктивізму, де розташоване Обласне статистичне управління та Головне управління земельних ресурсів у Львівській області. На місці популярного у 1960-1970-х кафе "Ватра" (відкритого в червні 1969-го), яке містилося на першому поверсі будівлі, зараз облаштували магазин "Альтернатива сантехніка". У будівлі N6 за польських часів знаходилися загальноосвітні чоловіча та жіноча школи імені Рея, від часів СРСР тут середня школа N58. У приміщенні школи від 2000-х років працює магазин "Автомотовелозапчастини". У житловому будинку N17 за Польщі була перукарня Ґросзанґа, від радянських часів — ательє "Фотокераміка", в часи незалежності тут облаштували філію банку "Надра".

У житловому будинку N25 за часів СРСР був магазин "Продкооперація". Під N39 у 1950-х роках знаходився 3-й районний відділ міліції, зараз 3-тя Львівська державна нотаріальна контора. Під залізничним мостом до 1939 року знаходилася меморіальна таблиця на честь перемоги гетьмана Станіслава Яблоновського над татарами під час облоги Львова 11 лютого 1695 року. Одразу за мостом зі східного боку 1992 року спорудили пам’ятник жертвам львівського гетто 1941-1943 років. Навпроти із західного боку на початку XXI століття спорудили монумент в пам’ять про те, що на цьому місці у 1944-1954 роках знаходилася пересильна тюрма для в’язнів Галичини, Волині, Буковини і Закарпаття.

У 9-поверховому житловому будинку кінця 1960-х під N45 за часів СРСР містилися промтоварний і хлібний магазини, магазин товарів для новонароджених "Немовля" і крамниця одягу великих розмірів "Богатир", зараз тут магазини: "Продукти", "Еко-лан", "Сантехніка", "Меблі стиль", "Венето" (все для здорового сну), супермаркет електроніки "Фокстрот", магазин сантехніки "Кармен". Під N45-а знаходиться Обласна госпрозрахункова поліклініка, кафе "Чемпіон", гуртівня "Еколан", Страхова компанія "Інпро".

У 5-поверховому житловому будинку 1960-х під N55 за часів СРСР був магазин-салон з обслуговування інвалідів війни, зараз тут магазин "Продукти". В офісній будівлі 1970-х років N57 міститься Львівський центр науково-технічної і економічної інформації, салон мобільного зв’язку "Київстар", магазин "Вікна і двері" і будівельний маркет. Навпроти зі східного боку проспекту розташований ресторан "Мак Дональде", один із перших у Львові, збудований наприкінці 1990-х. У 4-поверховій будівлі 1970-х під N59 за радянських часів знаходився "Будинок побуту" і салон "Ювілейний", тут працювали хутрове та трикотажне ательє, майстерня з ремонту телевізорів, музичний салон. Фотосалон і перукарня збереглися донині. Крім того, зараз тут працюють ресторан, дискооар, аптека, магазин електроніки "Вікотек", кафе-бар "Марія", магазин парфумів, ремонт годинників, хімчистка і гральні автомати. В одноповерховій будівлі N65 за радянських часів був універсам, тепер тут реконструйований супермаркет електроніки "Ельдорадо", "Картопляна хата" і магазин "Продукти".

Під N93 знаходиться супермаркет "Арсен", збудований 2003-го. В 9-поверховому житловому будинку 1980-х за часів СРСР були магазини "Товари для дітей" і "Продукти", останній працює до сьогодні. До того ж, у 1990-х тут облаштували магазин інструментів "Альцест" і салон побутової техніки "Крез". У 9-поверховому житловому будинку N101 за радянських часів був універмаг "Товари Львівщини", зараз тут супермаркет електроніки "Домотехніка" і відділення "Приватбанку". Забудова проспекту: класицизм, сецесія, конструктивізм 1930-х, 1950-х, 1960-1990-х і 2000-х років.

Куліша з проспектом Чорновола з’єднує вулиця Вагова, названа так 1871 року. У будинку N1 за польських часів був магазин тканин Лібера і крамниця шкільного приладдя "Атлас", зараз цього будинку не існує. В одноповерховому павільйоні 1960-х під N2 від часів СРСР міститься магазин "Подарунки і сувеніри". У житловому будинку N7 за Польщі була кондитерська Ліхта, зараз тут магазини "Сувеніри", "Золото" і взуттєва крамниця. У житловому будинку N9 за польських часів була біжутерія Бадера, зараз тут кафе-бар "Радомир". Під N11 до 1939-го був магазин тканин Шніцмана, зараз - фірмова крамниця модного одягу Gas та магазин одягу Miss sixty. Забудова вулиці: класицизм і радянський конструктивізм 1960-1970-х.

Паралельно до Вагової йде площа Зернова, названа так 1819 року, бо тут торгували збіжжям. Від 1778-го це була площа Сольських, названа так на честь роду львівських поляків, знаних представників місцевого вищого чиновництва у другій половині XVIII — на початку XIX століття. У житловому будинку N1 за часів СРСР знаходився тролейбусний диспетчерський пункт, зараз тут дільничний пункт міліції, обмін валют і гральні автомати. Забудова площі в стилі класицизму.

Куліша із Замарстинівською з’єднує вулиця Медова, названа так 1871 року, бо розташовувалася неподалік міської медоварні на площі Місіонерів, до цього часу мала назву Попереч-ниця Сонячної. У житловому будинку N5 за польських часів працював молочний магазин Фроммера. У житловому будинку N9 у 1950-х була перукарня, зараз мобільний салон "Юніт". Під N10 за Польщі була пекарня Кізельшайна. Забудова у стилі віденського класицизму і сецесії.

Куліша з проспектом Чорновола з’єднує вулиця Люльки, названа так 1992 року на честь українського радянського конструктора авіаційних двигунів Архипа Люльки. До 70-х років XIX століття вулиця називалася Сонячна бічна III, від 1871-го -Перервана, від 1936-го -Штайнгауза на честь польського математика, професора Львівського університету Гуґо Штайнгауза (1887-1971), в часи німецької окупації — Петрушевичґассе на честь президента ЗУНР Євгена Петрушевича (1863-1940), у 1946-1992-х — На-хімова на честь російського адмірала Павла Нахімова (1800-1855). У житловому будинку N4 за польських часів містилася пекарня Презеса. Забудова вулиці в стилі класицизму і сецесії.


 

Биографии знаменитых Политология UKАнглийский язык
Биология ПРАВО: межд. BYКультура Украины
Военное дело ПРАВО: теория BYПраво Украины
Вопросы науки Психология BYЭкономика Украины
История Всемирная Религия BYИстория Украины
Компьютерные технологии Спорт BYЛитература Украины
Культура и искусство Технологии и машины RUПраво России
Лингвистика (языки мира) Философия RUКультура России
Любовь и секс Экология Земли RUИстория России
Медицина и здоровье Экономические науки RUЭкономика России
Образование, обучение Разное RUРусская поэзия

 


Вы автор? Нажмите "Добавить работу" и о Ваших разработках узнает вся научная Украина

УЦБ, 2002-2020. Проект работает с 2002 года. Все права защищены (с).
На главную | Разместить рекламу на сайте elib.org.ua (контакты, прайс)